تاريخ : 1390/11/26
کد مطلب: 105
الحاشية على اُصول الكافي

الحاشية على اُصول الكافي

عنوان: الحاشية على اُصول الكافي

مؤلف: رفيع‏ الدين محمد بن حيدر النائينى

تحقیق: محمدحسين درايتى

تعداد جلد: ۱ (۶۷۲ صفحه)، وزیری

ناشر: دار الحدیث با همکاری کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی

محل نشر: قم

تاریخ انتشار: ۱۳۸۷ش

«الشروح والحواشى على الكافي» عنوان مجموعه ای است كه به تحقيق و احياى شرح‏ ها و حاشيه ‏ها و تعليقه ‏هايى مى ‏پردازد كه در طى قرن‏ هاى گذشته توسط انديشمندان و صاحب‏نظران و عالمان دينى به اين اثر جاودانه، به رشته تحرير درآمده است.

 نخستين اثر از اين مجموعه، حاشيه اصول كافى، تأليف عالم فقيه، حكيم متأله، رفيع‏ الدين محمد بن حيدر حسينى نائينى، معروف به «ميرزا رفيعا» (متوفى ۱۰۸۲ ق) است. وى از مشاهير علماى اماميه در قرن يازدهم بوده و در محضر عالمانى مانند مرحوم شيخ بهايى، شيخ عبدالله شوشترى و ابوالقاسم فندرسكى تلمذ نموده است. همچنين از مشايخ و بزرگانى مانند مرحوم علامه مجلسى و شيخ حر عاملى به شمار مى ‏آيد.

 حاشيه او تنها بر بخشى از اصول كافى است و تا كتاب الحجة، حديث سوم از باب «أنّ المتوسمين الذين ذكرهم اللَّه تعالى في كتابه هم الأئمّة» را شامل است. اين حاشيه به صورت «قوله، قوله» است و نكات بسيار مهمى را در شرح احاديث و حلّ مشكلات آن دربر دارد. اين اثر از زمان تأليف تاكنون همواره مورد توجه و عنايت شارحين كافى به ويژه علامه مجلسى ‏رحمه الله بوده است. وى در مرآة العقول از اين اثر بسيار سود جسته و در موارد بسيارى از نصّ الفاظ آن استفاده كرده است.

 این کتاب، هفتمین عنوان از مجموعه «الشروح و الحواشى على الكافي» است. این مجموعه _ که عنوان کلی مجلداتی از مجموعه آثار کنگرۀ بزرگداشت ثقة الاسلام کلینی است _، به تحقيق و احياى شرح ‏ها، حاشيه ‏ها و تعليقه ‏هاى انديشمندان و عالمان دينى قرن های گذشته بر الکافي پرداخته است.