تاريخ : 1399/12/07
کد مطلب: 1868
آثار«سید مرتضی علم الهدی(ره)» رونمایی شد

آثار«سید مرتضی علم الهدی(ره)» رونمایی شد

همزمان با سالروز میلاد امیر مؤمنان حضرت علی علیه السلام و با قرائت پیام مقام معظم رهبری، از آثار سید مرتضی علم الهدی (ره) رونمایی شد.

به گزارش دبیرخانه کنگره سید مرتضی(ره)،  آیین رونمایی از آثار کنگره بین‌المللی سید مرتضی علم‌الهدی(ره) امروز هفتم اسفند ماه، با حضور  حجت الاسلام و المسلمین محمدی گلپایگانی رئیس دفتر مقام معظم رهبری، حجت‌الاسلام‌والمسلمین مروی تولیت آستان قدس رضوی، آیت الله محمدی ری شهری رئیس موسسه دارالحدیث، آیت الله خاتمی عضو هیئت رئیسه مجلس خبرگان رهبری، آیت الله استادی عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، سیدعباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی،بهرام سرمست استاندار قم و اساتید و پژوهشگران موسسه دارالحدیث برگزار شد..

آیت الله جوادی آملی در پیام صوتی وتصویری به این همایش سید مرتضی علم الهدی را فخر محققان اسلامی خواند و از برگزار کننده گان این کنگره تقدیر کرد. ایشان معرفی چنین شخصیت‌های را ادای دِین به عملکرد آن‌ها در معرفی معارف الهی دانست وگفت: چنین آئین‌های می‌تواند گوشه‌ای از حقوق علمای راستین دین را ادا کند.

حجت الاسلام و المسلمین مروی تولیت آستان رضوی در این مراسم بهره مندی از آراء علمای گذشته را ضروری دانست و گفت: تحول خواهی وزمانه شناسی که از ویژگی‌های شخصیت سید مرتضی است باید امروز هم در حوزه وجامعه نهادینه وپیگیری شود.

آیت الله محمدی ری شهری رئیس مؤسسه دارالحدیث نیز در این مراسم با اشاره به جایگاه سید مرتضی(ره)، بیان کرد: سید مرتضی اسوه معنویت، عقلانیت و عمل است که باید چهره ی واقعی ایشان معرفی شود.

ایشان  ادامه داد: تعدادی از نهادها قصد داشتند که مجموعه آثار سید مرتضی را تهیه کنند در همین زمینه خدمت رهبر انقلاب رسیدیم و ایشان تهیه این آثار را به موسسه درالحدیث سپردند .

وی ابراز داشت: بر اساس فرموده رهبر انقلاب، مدیریت علمی تهیه و تدوین آثار را به آیت‌الله استادی سپردیم و ایشان با انتخاب حجت الاسلام والمسلمین آقای مهریزی، در سال ۹۴ این کار را شروع کردند.

رئیس موسسه دارالحدیث بیان داشت: ما از یک سال گذشته برای چاپ برنامه‌ریزی کردیم که در نهایت آستان قدس رضوی عهده‌دار این کار شدند.

وی خاطرنشان کرد: نشست‌های علمی مختلفی نیز پیش از رونمایی برگزار شد و آثار نیز با دقت تمام و به‌صورت کامل چاپ شد.

آیت‌الله ری‌شهری بیان داشت: در پایان از رهبر انقلاب، علما، آیت‌الله استادی و سایر دوستانی که در این زمینه فعالیت کردند کمال تشکر و قدردانی را دارم.

حجت الاسلام مهریزی دبیر علمی همایش با اشاره به ارسال 220 مقاله به دبیرخانه این همایش عنوان کرد: در سه مرحله داوری 140 مقاله برگزیده که در قالب ده جلد کتاب به چاپ رسید.

وی از رونمایی 60 اثر مرتبط با کنگره بین الملی سید مرتضی علم الهدی در این مراسم خبر داد و خاطرنشان کرد: ده اثر در معرفی شخصیت سید مرتضی، ده کتاب با موضع مقالات ارائه شده وهمچنین 40 اثر تصحیح شده از آثار علامه در این مراسم رونمایی شد.

اخبار تفصیلی این مراسم متعاقبا به اطلاع محققان ارجمند خواهد رسید.